בדיקת מיפוי קרנית

באיזה מקרים מבצעים מיפוי קרנית ? ומה ההבדלים בין סוגי המכשירים המבצעים בדיקה זו ? הינה קצת הסברים על בדיקת מיפוי קרנית (Corneal Topography)

בדיקת מיפוי קרנית  (באנגלית Corneal Topography) הינה בדיקה המאפשרת מדידת קימורים בכל נקודה בקרנית. בדומה למפת שטח טופוגרפית הנותנת מידה על גובה ומבנה השטח.

בדיקה זו הכרחית לאבחון ודיאגנוסטיקה של קרטוקונוס ומחלות קרנית אחרות. כמו כן מיפוי קרנית גם חשוב לצורך מעקב אחרי שינוים אפשריים או החמרה במצב הקרנית במקרים אלו.

התוצאות מוצגות בצורה של מפה צבעונית עם גוונים חמים עד קרים. מהגוונים החמים ביותר (צבע אדום) מציגים את האזורים הקמורים ביותר ועד הגוונים הקרים ביותר (צבע כחול) המציגים את האזורים השטוחים ביותר בקרנית.

קיימים סוגים שונים של מכשירי מיפוי קרנית.

מכשירים מבוססים פלסידו (Placido) ומודדים את קימורי משטח הקדמי של הקרנית בלבד. לדוגמה: TMS-3 של חברת Tomey.

 

מכשירי מבוססי פלסידו וווייבפרונט (Placido + Wavefront או Scheimflug) המאפשרים גם למדוד את הקימורים האחוריים וגם את עובי הקרנית. לדוגמה: Orbscan של חברת Bausch & Lomb או TMS-5 של חברת Tomey.

לצורך התאמת עדשות מגע לקרטוקונוס וקרניות מעוותות יש צורך במכשיר עם רמת דיוק גבוהה מאוד עם מנת להגיע לדיוק טוב יותר בייצור עדשה בהתאמה אישית.

לצורך מעקב יש ייתרון גדול במכשיר הנותן מידע מקיף יותר הכולל קימורים קידמיים ואחוריים כמו גם ניתוני עובי קרנית (pachymetry).

קבעו איתנו תור לבדיקה, או שאלו אותנו כל דבר שתרצו לדעת. אנחנו כאן, בשבילכם.