טיפולים וניתוחים לקרטוקונוס

טיפולים וניתוחים לקרטוקונוס

מחלת הקרטוקונוס ידועה למדע מזה למעלה מ- 200 שנים, וקיבלה אבחנה מבדלת במחצית השנייה של המאה ה- 19. יחד עם זאת, עד לעת האחרונה היה היצע הטיפולים מוגבל, ובזכות התפתחויות טכנולוגיות מרשימות מוצעים כיום לחולים מגוון טיפולים יעילים בעלי שיעור הצלחה גבוה. לפניכם סקירה של 3 טיפולים וניתוחים נפוצים לקרטוקונוס.

10647153 711417148934659 3461995142851984032 n 300x201 - טיפולים וניתוחים לקרטוקונוסטיפול בקרטוקונוס בשיטת Cross Linking (קרוס-לינקינג)

Cross Linking (קרוס-לינקינג) הינה שיטה חדשה יחסית בה נעזרים בויטמין B2 ובקרינה אולטרא סגולה על מנת לעודד את התקשחות והתחזקות הקרנית. בתחילה מוסר האפיתל של הקרנית, מה שמאפשר להזליף אליה ויטמין B2 ולאחר מכן להקרין קרני UV כ- 30 דקות תוך המשך ההזלפה. כתוצאה מכך מתגברים ומתחזקים הקשרים של סיבי הקולגן המצויים בקרנית. לבסוף נשטפת הקרנית בעזרת אנטיביוטיקה, ומונחת על העין עדשה מיוחדת אשר תישאר במקומה עד שייסגר באופן טבעי האפיתל. מדובר בטיפול הנעשה בהרדמה מקומית שאינו כרוך במגבלות תפקודיות, אך כרוך בכאב או אי נוחות למספר ימים. יש לציין כי שיטה זו מיועדת בעיקר לעצירת ההתקדמות של המחלה ומסייעת בין היתר במקרים של בצקת, תמס, זיהומים קשים, סיבוכים נדירים ובקרטוקונס מתקדם.

ניתוח השתלת טבעות

זהו ניתוח בהרדמה מקומית האורך כ- 15 כדקות ללא צורך באשפוז. במהלך הניתוח מייצרים בהיקף הקרנית שתי תעלות בעזרת לייזר או מכשיר מכאני, ולאחר מכן מושתלות טבעות קשיחות המורכבות משני חצאי עיגול. הטבעות שמושתלות בעומק הקרנית יוצרות שינוי בצורתה ומקטינות את קמירותה. בעקבות הניתוח יורגש שיפור מהיר ותדיר בחדות הראייה, ויהיה קל יותר להרכיב משקפיים או עדשות מגע. יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי לא מדובר בניתוח המרפא קרטוקונוס, ושלעיתים מטרת ההשתלה היא בעיקר לדחות ניתוח להשתלת קרנית. כאשר המחלה מתקדמת ייתכן שיהיה צורך להשתיל קרנית חדשה, ובתוך כך להוציא את הטבעות שהושתלו.

השתלת קרנית

זהו בניתוח הזוכה להצלחה גדולה ומאופיין בסיכוי נמוך לדחיית הקרנית המושתלת. ישנן מספר שיטות להשתלה כאשר השיטה הנפוצה ביותר כרוכה בהוצאת השטח המרכזי של הקרנית החולה, ולאחר מכן השתלת אותו השטח מקרנית בריאה אשר הגיעה מתורם שנפטר. לאחר ההשתלה משאירים את התפרים שבתוך הקרנית לתקופה של כ- 6 חודשים על מנת שיתבצע חיבור בין ההיקף שלא הוסר ובין הקרנית החדשה. עוד שיטה מקובלת קרויה השתלת קרנית שכבתית, בה מפרידים באמצעות בועת אוויר בין החלק הקדמי והאחורי של הקרנית. לאחר מכן משתילים רק את חלקה הקדמי של הקרנית החדשה ומותירים את החלק האחורי, מה שמקטין את הסיכויים לדחייה. יש  לציין כי מפאת מורכבות ההליך פונים להשתלות קרנית רק כאשר האפשרויות האחרות מוצו, וכשהחולה לא מסוגל לראות באופן תקין באמצעות עדשות המגע או להרכיב אותן.

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

התקשרו עכשיו