יתרונות וחסרונות של טיפול קרוסלינקינג בקרטוקונוס

יתרונות וחסרונות של טיפול קרוסלינקינג בקרטוקונוס

טיפול קרוסלינקינג

טיפול קרוסלינקינג

קרטוקונוס הינה מחלת עיניים, שבה קרנית העין משנה את צורתה והופכת ללא סימטרית ואף לדקה מאד. שינוי זה מוביל בעקבותיו לירידה משמעותית בחדות הראייה ובמקרים נדירים עשוי גם לגרום לעיוורון. הקרטוקונוס מתפתחת לאיטה ועשויה להופיע בדרגות חומרה שונות. הסיבות להתפרצותה יכולות להיות גנטיות, כלומר, פגם מולד או כתופעה הנלווית למחלה אחרת. לא מדובר במחלה נפוצה והיא עשויה להופיע בעיקר בקרב צעירים עד שנות העשרה המאוחרות. הסימנים הראשונים לקרטוקונוס הם טשטוש בראייה וגם עיוות ראייה. בשלביה המוקדמים של המחלה ניתן לפתור את הבעיה באמצעות משקפיים או עדשות מגע, ובמקביל באמצעות הליך טיפולי אחר – קרוסלינקינג (Cross-Linking).

יתרונותיו וחסרונותיו של הטיפול

קרוסלינקינג הינו טיפול חדשני המוצע לאלה הסובלים מהמחלה בשלביה הראשוניים, בני 10 ומעלה בדרך כלל, הנאלצים להתמודד עם קשיים בראיה, הנגרמים בעקבות המחלה. אחד היתרונות הבולטים של הקרוסלינקינג הוא העובדה שמדובר בטיפול העוזר לעצור את המחלה, או לכל הפחות, להאט אותה (זאת, בניגוד לפתרונות אחרים, המותאמים לסובלים מהבעיה). הקרוסלינקינג, שנחשב לטיפול מוכר בתחום (מאז שנת 1999), כולל שימוש בריבופלאבין (וויטמין B2), המוזלף ישירות על הקרנית במקביל לחשיפה לקרני UV-A. השילוב שבין השניים גורם לחיזוקה ולהקשחתה של הקרנית, ובכך עוזר לעצור את המחלה. בנוסף, מדובר בטיפול המתאים בעיקר במצבים ראשוניים, כאמור, לפני התדרדרותה של המחלה, מצב שבו הליך זה פחות יתאים ויידרש הליך מורכב יותר, כמו השתלת קרנית, למשל.

בדיקת מיפוי קרנית

בדיקת מיפוי קרנית

כבר עם הופעת הסימנים הראשונים להתדרדרותה של המחלה (בין אם הצורך בהחלפת המספר במשקפיים ובין אם הקשיים בראייה) אפשר לבחור בהליך טיפולי מסוג זה, שהינו בעל תוצאות חיוביות ויתרונות רבים. יתרון חשוב נוסף, שכדאי לקחת בחשבון, הם אחוז הסיבוכים הנמוך מאד בטיפול, ובמידה ובכל זאת מופיעים סיבוכים כלשהם, הרי שמדובר בסיבוכים קלים באופן יחסי, בדרך כלל, שניתנים לטיפול. כמו, למשל, זיהום בקרנית המטופל באמצעות אנטיביוטיקה או טשטוש בראייה במשך מספר חודשים לאחר הניתוח.

למי לא מתאים הטיפול

מדובר, כאמור, בטיפול שיכול לשפר באופן משמעותי את מצבה של הקרנית ולהציע מענה מצוין לכל מי שסובל מהמחלה בשלביה הראשוניים. ברוב המקרים הטיפול הוא חיובי ומומלץ לסובלים מקרטוקונוס, אולם במצבים מסוימים הוא פחות מתאים. הקרוסלינקינג איננו מתאים במקרים בהם המחלה נמצאת במצב מתקדם מאד וגם במקרים בהם המחלה במצב סטאטי, יציב. במצבים שבהם המחלה איננה מתקדמת ונשארת כפי שהיא, ובעיקר גם כדי להימנע מאפשרות של תופעות לוואי (טשטוש בראיה, כאמור, וגם חשש לזיהום) כדאי שלא לבחור בהליך זה ובמקומו לבחור בפתרונות אחרים.

בכל מצב יש להתייעץ עם רופא עיניים.

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

התקשרו עכשיו