מה זה קרטוקונוס – KERATOCONUS

מה זה קרטוקונוס – KERATOCONUS

-קרטוקונוסקרטוקונוס (Keratoconus) הינה מחלה המתבטאת בהדקקות ועיוות של הקרנית לכדי צורת חרוט, כך שמתקבלת קמירות בלתי אחידה הדרושה לראייה תקינה. אמנם המחלה אינה מובילה על פי רוב לעיוורון, אך היא אכן גורמת לפגיעה בראייה בדרגות חומרה שונות. הסיבות להיווצרות קרטוקונוס עדיין אינן מובנות לגמרי, אך ניתן לטפל במחלה במספר אמצעים, בדגש על עדשות מגע מיוחדות.

מקור הקרטוקונוס

למעשה, המחלה זוהתה כבר לפני יותר מ- 200 שנים, וקיבלה אבחנה מבדילה במחצית השנייה של המאה ה-19. יחד עם זאת, הסיבות להיווצרותה עדיין אינן ברורות, אף שמחקרים שנערכו בתחום מצביעים על מספר גורמים אפשריים. גישה ראשונה גורסת כי קיים מרכיב תורשתי בקרטוקונוס, כלומר שמדובר בנטייה מולדת המתבטאת לבסוף בבגרות. גישות אחרות מדברות על מצבים גופניים שונים המובילים לפגיעה בתאי הקרנית, ולמחלות אחרות כמו דלקות עיניים תכופות הגורמות בהדרגה להיווצרות קרטוקונוס.

 

 

סימפטומים ואבחון קרטוקונוס

אבחון-קרטוקונוסהמחלה שמופיעה לרוב בגילאי 20 עד 40 עשויה להיות קלה מאוד בתחילה, אך גם להחמיר עד כדי היווצרות צלקות בקרנית ופגיעה מהותית בראייה. בתוך כך, קיימים מספר תסמינים עיקריים לקרטוקונוס, שיכולים להופיע בדרגות חומרה שונות:
• עיוות וטשטוש של הראייה.
• חולי קרטוקונוס מדווחים לעיתים כי הם רואים הילות מצידי חפץ בוהק או מקור אור.
• כאשר המחלה מתקדמת יותר באחת משתי העיניים גוברים הדיווחים על פגיעה בראיית תלת ממד.
• קיימת פגיעה ביכולת לראות עצמים קטנים או רחוקים, מה שמשפיע בין היתר על בטיחות הנהיגה.
• צללים עשויים להופיע בעיקר בשדה ראייה הכולל עצמים בעלי ניגודיות גבוהה בין חושך לאור.
אבחון קרטוקונוס נעשה בבדיקת ראייה מעמיקה, תוך בחינת 3 פרמטרים בסיסיים הקובעים את מידת התקדמותה. הפרמטר הראשון הינו עוצמת העדשה המקסימאלית לה זקוק החולה, החל במספר הנמוך מ- 45 דיופטר וגבוה מ- 52. הפרמטר השני הוא עובי הקרנית והשלישי הוא מידת העקמומיות של החרוט. יש להדגיש כי בבדיקת ראייה רגילה עשויה קרטוקונוס להיות מאובחנת בטעות בתור קוצר ראייה או אסטיגמציה.

שלבים בהתקדמות הקרטוקונוס והשפעה על יכולת להרכיב משקפיים ועדשות מגע

כאשר המחלה נמצאת עדיין בשלבים מוקדמים יש אפשרות להשתמש במשקפיים על מנת לתקן בעיות מתונות של קוצר ראייה ועיוות (אסטיגמטיזם). ואולם, כאשר הקרנית ממשיכה להתבלט ולהדקק המשקפיים אינן מועילות עוד, ויש צורך להיעזר בעדשות מגע מיוחדות. הסוג הנפוץ ביותר הינו עדשות קשיחות חדירות לגז, בהן נהוג להשתמש כאשר המחלה מצויה בשלבים מוקדמים יחסית. מדובר בעדשות הנותנות מענה מצוין למרבית בעיות האסטיגמטיזם וקוצר הראייה, ניתנות להתאמה מדויקת לעין החולה, מאפשרות מעבר חמצן אל הקרנית, וניתנות להרכבה וניקוי בקלות. ואולם, כאשר הקרנית נעשית יותר קמורה ובלתי סימטרית יש צורך להשתמש בעדשות מסוגים אחרים כגון עדשות מורכבות, עדשות סקלרליות ועדשות רכות על פי הזמנה. האנשים המרכיבים אותן נהנים משיפור מהותי ביכולת הראייה עד כדי תקינות מלאה, אף שהעדשות בפני עצמן אינן מרפאות את המחלה.

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

התקשרו עכשיו