מתי לעבור ניתוח קטרקט ? ומה עם משקפיים אחרי הניתוח ?

מתי לעבור ניתוח קטרקט ? ומה עם משקפיים אחרי הניתוח ?

מה זה קטרקט ומתי צריך לעבור ניתוח קטרקט ?קטרקט01

קטרקט הינו מצב בו העדשה התוך עינית מאבדת את שקיפותה. העכירות הנובעת מזה מפחיתה את כמות האור המגיע לרשתית וכתוצאה מזה חדות הראיה יורדת ובדרך כלל, יש יותר תחושה של סנוור לאור, וגם ניגודיות הצבעים נפגע. מטופלים הסובלים מקטרקט מדברים על תחושת כאילו רואים דרך וילון. במצבים קיצוניים קטרקט יכול לגרום לכפילות בראיה.

תהליך הקטרקט הינו תהליך טבעי של הזדקנות העדשה הקורה אצל אנשים מבוגרים אך יכול לעתים להופיע מסיבות אחרות: חשיפה ממושכת לקרני השמש, פגיעה ישירה בעין, שימוש ממושך מתרופות סטרואידים ומחלות שונות (סכרת, ….) . ישנן גם מקרים של קטרקט מולד (אצל תינוקות) אך אלו מקרים נדירים.

קצב התפתחות הקטרקט אינו אחיד, הוא שונה מעין לעין ומאדם לאדם כך שלא מעט פעמים אנשים שואלים את עצמם מתי צריך לעבור את הניתוח ?

תהליך הקטרקט לעתים קרובות משפיע גם על מרשם המשקפיים לכן יש גם המלצה – בנוסף למעקב אצל רופא העיניים – להיות במעקב אצל אופטומטריסט מוסמך. כל עוד האופטומטריסט יצליח לשפר את הראיה של המטופל בצורה מספקת על ידי שינוי במרשם והחלפת משקפיים לא יהיה חובה לפנות לניתוח קטרקט.

באופן כללי מטופל לא יעבור ניתוח קטרקט כל עוד הוא מגיע לראיה סבירה עם משקפיים וכל עוד התפקוד היום יומי שלו לא נפגע.

כשמצב הקטרקט מתקדם יותר ואינו ניתן לשיפור על ידי משקפיים, הרופא יחליט עם המטופל על מועד ניתוח. תהליך הניתוח הינו הוצאת העדשה התוך עינית והשתלת עדשה מלאכותית במקומה. משך הניתוח הינו בדרך כלל בן עשרים לארבעים דקות ואינו דורש אשפוז ממושך. ברוב המקרים  המטופל יצא באותו יום הביתה ויתבקש לחזור למחרת בבוקר לביקורת ועוד מספר פעמים בשבועות הבאים.

 

האם צריך משקפיים אחרי ניתוח קטרקט ?ניתוח קטרקט

התשובה היא כן. ברוב המקרים עדיין צריך משקפיים אחרי ניתוח קטרקט. לפעמים רק משקפי קריאה אך בהרבה מקרים עדיין יהיה צורך במשקפי מולטיפוקל.

החלפת העדשה והשתלת עדשה חדשה מאפשר להוריד את המרשם בצורה משמעותית מאוד אך לא תמיד מגיעים בדיוק לאפס הנדרש כדי להגיע לחדות ראיה טובה לרחוק ללא צורך במשקפיים.

תהליך התייצבות העיין אחרי הניתוח הינו בין שלושה לשישה שבועות לכן אין למהר לעשות משקפיים מיד לאחר הניתוח ויש לחכות כמה שבועות לפני פניה לאופטומטריסט.

אם המטופל לא מצליח להסתדר בלי משקפיים אחרי הניתוח או לחילופין עם המשקפיים שלו מלפני הניתוח, הוא יכול לפנות לאופטומטריסט לקבל פתרון זמני שיוכל לעזור לו למשך כמה שבועות עד קביעת מתן מרשם סופי.

לניתוחי קטרקט יש סיכויי הצלחה גבוהים – 98%-97%.

לאחר הניתוח, לעתים רחוקות, מתפתח קטרקט משני מצב בו החלק האחורי של נרתיק העדשה מפתח גם הוא עכירות. תופעה זו ניתנת לתיקון מהיר ופשוט באמצעות לייזר.

 

 

OEILOPTOיגאל רשט

אופטומטריסט מוסמך בעל ניסיון של כ20 שנה בתחום.

בעל קליניקה לעדשות מגע וחנות משקפיים אופטולנס.

אופטומטריסט במרכז הרפואי שערי צדק ירושלים,

ומנחה בחוג לאופטומטריה במכללת הדסה ירושלים.

24 בMay 2017 / Uncategorized

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

התקשרו עכשיו